Youtube’da GIF Yapımı Hakkında Bilgi

Youtube’da GIF Yapımı Hakkında Bilgi

Günümüzde GIF resimler oldukça popüler hale gelmiş durumda ve giderek daha da popülerleşiyorlar. Hareketli resimde diyebileceğimiz GIF’ler, resimle videonun karıştırılması gibi ilginç ve dikkat çekici bir fikri barındırdığı için insanlara gayet ilgi çekici geldi ve sanal alemde hızla yayıldılar.

GIF yapımına gelecek olursak; bilgisayarda, telefonda hatta online olarak bile GIF yapabilme imkanımız var. Ama genelde GIF’ler, videoların bazı kısımlarının kesilmesiyle oluşuyor ve Tumbrl’da oldukça hızlı bir şekilde yayılıyor. Dolayısıyla da çoğumuz bu popülerliğin bir parçası olarak dünyanın en büyük video barındırma sitesi olan Youtube’daki videolarda nasıl GIF yapılır, onu merak ediyoruz. Ben de bu yazımda sizlere Youtube’da GIF nasıl yapılır onu anlatacağım.

Youtube’da Nasıl GIF Yapılır?

Öncelikle Youtube’dan kendimize bir video seçiyoruz. Bu herhangi bir video olabilir. Bundan 2-3 yıl önce GIF’ler yeni yeni popülerleşmeye başladığı için böyle bir imkanımız yoktu, sadece belli başlı videolarda veya video kanallarındaki videolardan GIF yapabiliyorduk. Ama artık dediğimiz gibi günümüzde böyle bir sorunumuz yok, istediğimiz videodan GIF yapabiliyoruz.

Videomuzu seçtikten sonra adres çubuğunda ”www” ile ”youtube” kısmının hemen arasına ”gif” yazıp enter diyoruz. Bu işlem bizi GIF yapabilmemizi sağlayan bir panele götürecek. Karşımıza çıkan bu panelde videoyu istediğimiz gibi kesip, biçip ve düzenleyerek GIF yapabiliyoruz.

Bu panelden GIF’inizin videonun hangi kısmından başlayacağını ve ne kadar süreceğini seçebiliyorsunuz. Panelde yer alan bir kutucuğa videodan GIF olarak almak istediğiniz süre aralıklarını girerek, GIF’inizin hangi sahneler arasından alınacağını ve süresini belirliyorsunuz. Yalnız bu sürenin 15 saniyeden fazla olamayacağını da belirtiyorum.

Bunların dışında; GIF’imize yazı veya sticker ekleyebilir, efekt katabilir ve daha birçok düzenleme yapabiliriz. Böylece GIF’i kendi yaratıcılığımız doğrultusunda istediğimiz gibi şekillendirip kendimize özel kılabiliriz. Yapacağımız tüm düzenlemeleri ve değişikleri tamamladıktan sonra paneldeki ”Create GIF” kısmına tıklayıp GIF yapımımızı tamamlamış oluyoruz.

Beğen  8
Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir