Umuda Yolculuk Hareketi

Umuda Yolculuk Hareketi

Niğde’de birçok ihtiyaç sahibi insanın elinden tutmuş olan Umuda Yolculuk Hareketi başkanı Ömer Kıymazer ile

konuştum. Yapmış olduğumuz bu röportaj birçok insana örnek olabilir. Kendisine verdiği emeklerden ötürü teşekkür ediyorum. Şimdi Ömer Kıymazer ile yapmış olduğumuz sohbetimize geçebiliriz.

Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

21 Ekim 1984 tokat doğumluyum. Okul hayatımı 1992-2004 yılları arasında Rize de geçirdim. 2004 yılından ibaren Niğde’ye yerleşerek yaşantımı burada devam ettirmeye başladım. 2005-2010 yılları arası Azatlı Spor’da futbol oynadıktan sonra 2010 yılından itibaren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde memur olarak görev yapmaktayım.

Hangi amaçla bu yola çıktınız?

2 Suriyeli aileye yardım ile başlayan yolculuk üniversite öğrencilerinin katılımıyla ihtiyaç sahibi tüm ailelere yardımcı olma amacıyla yola çıktık.

Böyle bir oluşum fikri kimden ve nasıl çıktı?

Çevremin geniş olmasından dolayı tanıdığımız insanlar neler yapabileceğimizi sordular. Bizler de o ihtiyaç sahibi 2 Suriyeli aileye yapmış olduğumuz ziyaretten sonra kendi insanlarımızdan ihtiyaç sahibi olabileceğini düşünerek birkaç arkadaşın ortak fikri doğrultusunda bu oluşum başlamış oldu.

Sizi derinden etkileyen bir olay yaşadınız mı?

Yukarı Kayabaşı mahallesinde hurdacı Fatma diye adlandırılan bir bayanın evini ziyarete gittiğimde kadının bize yaklaşımı bizi derinden etkilemişti. İlk defa görmesine rağmen bize sarılıp evlatlarım diyerek bağrına basması şu ana kadar ki beni en fazla etkileyen olay oldu.

Yaptığınız etkinliklerden nasıl tepkiler alıyorsunuz? Bu tepkiler sizi ne şekilde etkiliyor?

Yaptığımız etkinliklerde insanlardan güzel tepkiler alıyoruz. Herkes böyle bir oluşumun varlığından, yapılan yardımların fazlalığı ve sürekliliğinden dolayı iyi bir yola çıktığımızı, iyi şeyler yaptığımızı dile getiriyor. Hepsinden ziyade yardım götürdüğümüz ailelerin bizlere hayır dualarında bulunmaları hepsinden daha değerli.

Bu harekete dahil olmak için neler yapmak gerekir?

Umuda yolculuk hareketi şu anda dernekleşme sürecinde. Dernekleşme öncesinde insanların aramıza katılması için ilk yapılacak toplantıya katılmalarını istiyoruz. Ve onun gerçekten çalışıp çalışmayacağını görmek için bir müddet deniyoruz. Ondan sonra aramıza katılabiliyor. Dernekleşme sürecinden sonra tüzüğün belirtmiş olduğu üyelik şartlarını karşılayan herkes bu harekete dahil olabilir.

Ekibiniz kimlerden oluşuyor?

Ekibimiz genellikle üniversite ağırlıklı öğrencilerden oluşuyor. Şu an itibariyle Niğde’nin yerel insanı da katılım göstermeye başladı. Özellikle biz bu konuda esnafların daha çok katılım yapmasını bekliyoruz.

Yaptığınız faaliyetlerden bahseder misiniz?

Yaptığımız faaliyetler biz önce ihtiyaç sahipleri ailelerin evlerini belediye ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla temin ediyoruz. Bu ailelere gıda kolisi giyecek yardımı, evin tadilat ihtiyacı ya da evin eksik eşyalarını temin etmeye çalışıyoruz. Ayrıca öğrencilerin okul kıyafeti kırtasiye ihtiyaçları, sağlıkla ilgili problemleri ile ilgili işlemlerini şu an da yapmış olduğumuz faaliyetler olarak gösterebiliriz.

Ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Bu zorluklar karşısında nasıl hareket ediyorsunuz?

Gittiğimiz ailelerin birçoğu çekingen. Evlerinin kapılarını açmayabiliyorlar. Ya da gerçekten kim olduğumuzu bilmedikleri için soğuk bir tavırla karşılıyorlar. Kendimizi tanıttıktan sonra bu zorlukları aşabiliyoruz.

İhtiyaç sahiplerini nasıl tespit ediyorsunuz?

İhtiyaç sahibi ailelere bize Sosyal medyadan ulaşabiliyorlar. Eş dost yardımıyla ulaşıyoruz ya da bize bireysel başvuru yapıyorlar. Bir aileye gittikten sonra etrafında başka ihtiyaç sahibi ailelerde tespit ediyoruz. Onları da listemize alarak olabildiğince yardım etmeye çalışıyoruz.

İhtiyaç sahiplerine yardım süreci nasıl işliyor?

Bize başvuran ailelerden randevu alarak evlerini ziyaret ediyoruz. Ziyaret öncesi Niğde Belediyesi ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan sorgulatarak yardım alıp almadığını kontrol ediyoruz. Yapmış oluğumuz ziyaretlerde kendisiyle sohbet ederken bir yandan ihtiyaçlarını not alıp bir yandan da kendimiz gözlem yapıyoruz. Almış olduğumuz notlar doğrultusunda gerçekten ihtiyaç sahibi ise ilk etapta gıda kolisi temin ediyoruz. Diğer eksiklikleri gidermek için Niğde belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ile ortak hareket ederek istek ve eksiklikleri tamamlamak için tekrar bir ziyaret yaparak ailenin eksiklerini karşılayarak kendilerine teslim ediyoruz.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Etrafımızda çok fazla ihtiyaç sahibi insanın olduğunu gördük. Birçoğunun utanarak kimseden bir şey istemediğine şahit olduk. Elimizde bu kadar esnaf olmasına rağmen kimseden bir destek alamıyoruz. Biz bu tarz yardımlarda sadece belediyeden değil iş adamlarından ve esnaflardan destek bekliyoruz. Ben ne yapabilirim diye değil, damlaya damlaya göl olduğunun düşünülmesini istiyoruz. Unutmayalım ki bir gün bizde ihtiyaç sahibi olabiliriz.

Umuda Yolculuk Hareketi Logo

Sizde bu harekete dahil olmak için Umuda Yolculuk Hareketi’nin Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Umuda Yolculuk Hareketi

Umuda Yolculuk Hareketi

Beğen  6
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir