Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Taksitli alışveriş yapmak, nakit ihtiyacımızı karşılamak ve üzerimizde para taşımamak için kredi kartı kullanırız. Kredi kartı kullanırken güvenli alışveriş yapmaya dikkat etmelisiniz. Çünkü kredi kartınızın şifresi başkası tarafından öğrenilirse büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kredi kartınızı üzerinizde taşırken mutlaka güvenli bir yerde saklayın. Eğer kredi kartınızı kaybederseniz hemen önleminizi almanız gerekiyor. Kartınız başkası tarafından bulunursa hem maddi hem da manevi olarak sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kredi kartınızı taşırken ve kullanırken çok dikkat etmelisiniz.

Nereye Başvurmalıyım?

Kredi kartınızı kaybettiğinizi fark ettiğiniz an bankanızı aramanız gerekiyor. Müşteri hizmetleri numarasını tuşlama yaptığınızda telesekreter size neden aradığınız sorar. Siz şıkları dinledikten sonra kredi kartı çalınma ve kaybolma seçeneğini seçmelisiniz. Hızlı bir şekilde müşteri temsilcisine bağlanarak durumunuzu anlatmalısınız. Müşteri temsilcisi size bazı güvenlik soruları sorarak işlemleri gerçekleştirir. Bu aşamalardan sonra kredi kartınız kullanıma kapatılarak iptal edilir. Kredi kartını bulan kişiler kullanmaya çalışırsa sonuç alamayacaktır. Çünkü bankadan kullanım kalıcı olarak kapatılıyor ve kartın hiçbir önemi kalmıyor.

Yeni Kart Başvurusu Nasıl Yaparım?

Kaybolan veya çalınan kartınız banka tarafından iptal edildikten sonra, tekrar bankayı aramanız gerekiyor. Tekrar kartınızın çalındığını ve iptal ettirdiğinizi belirtiyorsunuz. Daha sonra yeni bir kart istediğinizi belirterek işlemlere devam ediyorsunuz. Banka size 7-15 gün arasında kartınızı ulaştırıyor. Size yeni gelen kartın eski kartınızdan hiçbir farkı bulunmuyor. Limitiniz ve kalan bakiyeniz aynı şekilde devam ediyor. Sadece somut olarak başka bir kart kullanmış oluyorsunuz.

Yeni Kredim Kartım Nasıl Ulaştırılacak?

Kredi kartınız size bazen kargo ile ulaştırılır. Bazı durumlarda ise size yakın olan bir şubesinden alabileceğinizi söylerler. Bu durum bankalar arasında değişiklik gösterir. Kargo ile kredi kartı göndermek bazı bankalar için tehlikeli bir durumdur. Bu tehlikeyi yaşamamak için direk olarak kartı sahibine vermek isterler. Kart sahiplerini banka şubelerine çağırarak kartı elden teslim ederler ve bu sayede tehlikeli durumu ortadan kaldırırlar. Bankaların mobil uygulamalarından veya banka şubesini arayarak kartınızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.”

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir